top of page

Locus

2019

Design and Build! Studio Team:

MEF Üniversitesi Tasarla ve Yap! Stüdyosu: Aleyna Akçay, Barış Gündoğdu, Başak Eylül Ağaoğlu, Begüm Altuğ, Beyza Şen, Cemre Gürz, Ceyda Tahtabacak, Çağla Kayıkçı, Dilara Alpman, Helin Karadeniz, İlir Gökhan, İrem Azak, Mert Özçelik, Semanur Yılmaz, Sude Çelimli, Zeynep Özdemir, Ana Beatriz

Tutors:

Ahmet Sezgin, Ali Arslan

Project Assistants:

Mehmet Cihat Ayaz, Ayşe Sena Nur Turhan, Arif Şahin

Construction Support:

Sarıyer Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü

Collaborators:

The project, located in the park in front of the Lotus Cicegi Kindergarten in Ayazağa, was designed with school students in mind. The structure, located at the corner of the rectangular concrete floor, surrounds this area with its sitting style and depicts it as a tribune, while at the same time it becomes a imagination and an undefined tree house, a castle to climb on top or an anonymous playground.
The team, which cleans and evaluates the woods that are completely removed from other projects, revised its design according to these materials. Students who also worked to experience different materials produced trials with concrete with different molds and integrated these studies into the project.

Ayazağa’daki Lotus Çiçeği Anaokulunun önündeki parka yerleşen proje, okul öğrencilerine olduğu kadar civarda yaşayan çocukların da kullanımı düşünülerek tasarlandı. Dikdörtgen şeklindeki beton zeminin köşesinde konumlanan strüktür, oturma birimleriyle beraber bu alanı tribün gibi çevreleyip betimlerken aynı zamanda çocukların hayal gücü ve tanımsız yapısıyla zaman zaman içine girip oynanacak bir ağaç ev, üstüne tırmanılacak bir kale ya da isimsiz bir oyun alanı halini alıyor.

Tamamı başka projelerden sökülen atık durumundaki ahşapları temizleyip değerlendiren ekip, tasarımını da bu malzemelere göre revize etti. Ahşap malzemenin getirmiş olduğu işleme kolaylığı sayesinde öğrenciler farklı tip geçmeler ve birleşimler çalıştı. Aynı zamanda farklı malzemeleri de deneyimlemek için çalışmalar yapan öğrenciler farklı kalıplarla beton denemeleri üretti ve bu çalışmalarını projeye entegre etti.

bottom of page