Düşey Okul Bahçesi

2019

Design and Build! Studio Team:

Alara Küçük, Asiye Nur Akbulut, Ayça Oğur, Barış Yardımcı, Berfu Karagöz, Deniz İlhan, Fatma Gül İldan
İlayda Murtezaoğlu, Miray Bakırcı Sena Balcı, Pelin Yardımcı, Ebrar Göksu Demir, Dilara Öztürk, Kutlay Haklı, Rahime Duygu Demir, Turhan Yüceyalçın, Yaren Atalay, Zümra Ocak

Tutors:

İrem Yağmur Cebeci, Kürşad Özdemir, Münür Özçelik

Project Assistants:

Construction Support:

Collaborators:

Vertical School Garden
For the wooden wall in the entrance section of a wall building, the wooden profiles that were left behind and removed from the previous projects were used. The preliminary study with the school management revealed the need for an application structure for the design course. The reconstructed structure offers design course students a vertical garden surface for students to use.
The built wooden wall was designed and manufactured in accordance with both climbing surface plants and potted plants with interior compartments. The front surface of the wall, which is divided into modules at varying angles, will allow both plants and little ones to climb.

Bir okul binasının giriş kısmına inşa edilen ahşap duvar için daha önceki projelerden arta kalan ve sökülen ahşap profiller kullanıldı. Okul yönetimi ile birlikte yapılan ön çalışma, tasarım dersi için bir uygulama strüktürü ihtiyacını ortaya koydu. İnşa ettikçe yeniden tasarlanan strüktür tasarım dersi öğrencilerinin kullanacağı bir düşey bahçe yüzeyi sunuyor.

İnşa edilen ahşap duvar hem tırmanan yüzey bitkilerine hem de iç kompartımanları ile saksı bitkilerine uygun olarak tasarlandı ve imal edildi. Duvarın değişen açılarda modüllere bölünmüş ön yüzeyi hem bitkilerin hem de yerinde duramayan miniklerin tırmanmasına imkan verecek.

press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
1/1